Hande Seven Avuk

Uzman Diyetisyen

1987 yılında Yalova’da doğdu. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Mezunu. Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı’nda “Uzman Diyetisyen” ünvanını almıştır. Uzmanlık tezini “Duygusal Yeme Davranışının Beslenme Durumuna Etkisi” konusunda tamamlamıştır.

2007-2008 yıllarında Planlama Teşkilatı’na bağlı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı tarafından proje desteği alarak “Yöresel Beslenme Alışkanlıkları” projesini gerçekleştirmiş olup, ülkemizin 7 faklı coğrafi bölgesindeki yöresel beslenme alışkanlıklarını incelemiş, yöre mutfağını usta aşçılardan öğrenmiş ve halka yönelik eğitim seminerleri gerçekleştirmiştir.

Haziran 2010’da ülkemizin ve dünyanın önder sağlık gruplarından biri olan Acıbadem Sağlık Grubu’nda başlamıştır. Hande Seven Avuk, FIFA tarafından “Mükemmeliyet Merkezi” ödülü alan Acıbadem Fulya Hastanesi’nde Spor Diyetisyeni olarak pek çok elit/profesyonel, altyapı ve amatör sporcuya spor branşına, müsabaka/antreman/sezon dönemlerine özel beslenme danışmanlığı yapmıştır. (Kendisi de daha önce profesyonel basketbolcudur). ISSA International Sports Sciences Association (ISSA) Spor Diyetisyenliği Sertifikası 2014 Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde ve 2016 yılı itibariyle de Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak öğrencilere “Sporcu Beslenmesi” dersini vermektedir. Voleybolda yurtiçi ve yurtdışı birçok başarıya imza atmış Eczacıbaşı Spor Klübü’nde 2013-2016 sezonu süresince spor diyetisyeni olarak görev yapmaktadır. 2016 yılı itibariyle Vital Fulya Plaza “Uzman Diyetisyen Hande Seven Avuk Beslenme Danışmanlık Merkezi” kurucusu olarak danışanlarına hizmet vermekte ve Acıbadem Üniversitesi’nde Doktora Programı’nda eğitimine devam etmektedir.