Sefa Karahan

Reklam ve Pazarlama Uzmanı

1976 yılında Erzincan’da doğdu. İlk, Orta ve Lise Eğitimini Erzincan’da başlayıp, İstanbul’da tamamladı. İletişim sektörüne ilkokul yıllarında çocuk dergilerinde muhabirlik yaparak başladı. Üniversiteyi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamladı.

Çeşitli, gazete, dergi ve reklam ajanslarında çalışmasının ardından ilk girişimini 25 yaşında kendi ajansını kurdu. 11 sektöre de hizmet veren ilk girişim denemesinde tecrübe ve ticari hayat için oldukça verimli geçti. 9 yılın ardından değişen ve gelişen dünyanın reklam ve pazarlamayı da etkilemesiyle yeni bir hal alması gerektiğine inandığı, yeni nesil reklam ajansı fikrine geçiş yapıp 2011 yılında 1,618 Creative Ad Works ajansını kurdu.

Fikir, reklam ve pazarlama iletişimlerini uygulamayı temsil eden 1,618’in yan markaları olan Look New Media ’da dijital dünyanın tüm olanaklarını sonuna kadar kullanarak iletişim kanallarını daha da güçlendirdi. Bir de bir çok franchise ağına sahip markalara kurumsal reklam ürünleri üreten Adcase.net e-ticaret sitesini geliştirerek gayrimenkul sektörüne çalışmaya devam etmesini sağladı. Yine son girişim olarak 0101011.net ’i hayata geçirmeye hazırlandığı bugünlerde, reklam; dijital pazarlama; yazılımı bir araya getirerek yazılım ve donanım üretecek bir marka olmasını sağlamak üzere Singapur’da ofisini açma çalışmalarında bulunuyor. Bunlarla birlikte, Türkiye’de bir çok şeyi değiştireceğine inandığı çeşitli STK ve Kurumlarda aktif üyeliği bulunuyor. Özellikle, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, IAA Turkiye Genç Profesyonel Grubu’nda aktif görevler aldı. Felsefe, reklam, teknoloji, iş dünyası ve pazarlama fikirleriyle yakından ilgileniyor.

İFSAK İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği, Yaşam Atölyesi Felsefe Grubu, Elmakurdu Apple Kullanıcı Grubu, TOÇEV Tüvana Okuma İstekli Çocuklar Vakfı üye olduğu diğer sivil toplum kuruluşlarıdır.

Ayrıca; Gelen davetler üzerine bir çok üniversitede seminerler vermiştir. Seminerlerde özellikle “iNsan 2.0 update, Dijital Pazarlama, Marka İletişimi ve mimarisi, Kişisel Algı, en son da Reklam ve Pazarlamanın geleceği” başlıkları altında, iletişim- pazarlama ve iş dünyasına yönelik bilgiler veriyor. Şimdiye kadar, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Plato Meslek Yüksekokulu, Galatasaray Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki öğrencilerle buluştu. Üniversiteler dışında bir çok zirvede Pazarlama, Girişimcilik, Yeni Nesil Reklamcılık üzerine sunumlar gerçekleştirdi. (Pazarlama Zirvesi, İnsan Kaynakları Zirvesi, Pazarlama’nın Dahileri, Girişimcilik Hareketi)

Önümüzdeki günlerde, üniversite-eğitim kurumlarında eğitim vermeye başlayacaktır. TurkishTime dergisinde dijital odaklı yazılar yazmaktadır. Evli ve 2 kız çocuğu babasıdır.