Seyda Ay

Sağlık Teknolojileri

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur ve İstanbul Üniversitesi Farmasötik Teknoloji alanında doktorasına devam etmektedir. Şu anda özel bir hastanede çalışmaktadır. Girişimci bir ruha sahip olan Seyda Ay, uzun yıllar etkinlik uzmanlığı yapmıştır. Son yıllarda hızla gelişmeye devam eden “nanobiyoteknoloji” ve “yapay zeka” başta olmak üzere teknolojinin sağlıkla buluştuğu her alanda araştırmalarına devam etmektedir. Bu bağlamda sağlık teknolojilerine dair farklılığı ve farkındalığı oluşturmak ve artırmak adına “BioChampUs” isimli platformun kurucusudur.

10:00-11:00

12 Aralık Doğanın Şifreleri Oturumu

Doğanın Şifreleri Oturumu

Doğanın Şifreleri İnsanlığın Kodları mıdır? 

 

Doğadaki her canlı bir diğeri ile şifreli bir etkileşime sahipti. Ardıç ağacının meyvesini toprak ile buluşturan tek çiftçi ardıç kuşu, ince uzun gagasıyla boru gövdeli çiçekler ile beslenen ve bu çiçekleri tozlaştırabilen tek ziraat mühendisi sinek kuşuydu… Peki biz doğanın şifrelerinden nasıl ilhamlar aldık? Gökyüzünün uçak mühendisleri kuşlar, sualtı dalgıçları balinalar, toprağın madencileri köstebekler, moda tasarımcısı simetrik örümcekler, elektrik elektronik mühendisi ateş böcekleri, malzeme mühendisi ve mimar arılar… Geleceğin Biliminin dilini kurarken doğa bize cıvıltılarıyla bir şeyler anlatmaya devam edecektir. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 de Doğanın Şifreleri Oturumumuzda geleneksel tıbbın ortaya çıkışını, doğanın bize sunduğu imkanları, doğanın bizimle iletişim şeklini ve Geleceğin Bilimini üretmek için bize sunduğu ilhamları konuşacağız.