Ahmet Uygun

Mikrobiyota Oturumu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektirik Mühendisliği ve GATA Tıp Fakültesi lisanslarını tamamlamış, Diyarbakır'da Baştabiplik yapmıştır. Sonrasında da GATA İç Hastalıklarında Uzmanlığını tamamlayarak Mevki Asker Hastanesi Dahiliye'de Klinik Şefi olarak görev yapmıştır. GATA Gastroenteroloji Bilim Dalında uzmanlaşarak Profesörlüğe kadar yükselmiştir. Halen Gülhane Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir. Türkiye'de ilk kez 6 yıl önce resmi olarak başlayan Fekal Transplantasyon uygulamasının öncüsü Prof. Dr. Ahmet Uygun, "Hastalıklar ve Fekal Mikrobiyota Transplantasyonu" konusuyla Mikrobiyota Oturumu'nda bizlerle olacak.

14:30-15:30

11 Aralık Mikrobiyota Oturumu

Mikrobiyota Oturumu

Görünmeyen Dünyanın Dili: Mikroorganizmalar ile Tanışın! 

 

Dünyamız 4.54 milyar yaşında, bizler 50 bin yıldır dünyadayız. Bizlerden çok daha önce dünyayı kolonize eden, dünyayı oksijenlendirip tabir-i caizse dünyayı bizim için yaşanılır kılan bir canlı türü ise 3.8 milyar yıldır dünyamızda… Biz onların içine doğduk, onlarla büyüdük, hatta onlarla yedik içtik… Keşfettiğimiz ilk dönemlerde düşman ilan edip savaştık. Tam da dostumuz olabileceklerini keşfettiğimiz sırada salgın hastalıklarla mücadele ettik. Artık onlarla gerçek anlamda tanışıp, dostu-düşmanı ayırt etmemizin vakti gelmedi mi, ne dersiniz? 4.54 milyar yıllık dili çözmeye hazır olun, çünkü mikroplar da konuşur! 

 

11- 12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021’de, Mikrobiyota Oturumunda uzun yıllardır devam insan ve miktobiyota birlikteliğine kulak vermeye başlıyoruz, hazır olun.