Turan Kışlakçı

Yitik Miras Oturumu

İslamabad ve İstanbul'da İlahiyat, Dinler Tarihi ve Felsefe, Uluslararası İlişkiler bölümlerinden lisans eğitimini tamamladı.

Ortadoğu ve Asya uzmanı olup, AA ve TRT’de yöneticilik yaptı. Son yıllarda Türkçe olarak İstiklal gazetesinde ve Arapça olarak da Kudüs'l Arabi gazetesinde haftalık yazılar yazıp Türk-Arap Medya Derneği Başkanlığını, Katar Kültür Başkanı Müsteşarlığı, MEHÇER Kültür ve Sanat Derneği Başkanlığı görevlerini icra etmekte olan Turan Kışlakçı "Mevdudi, Arap Baharı, Devename, Eşşekname kitaplarını kaleme almıştır.

Ortadoğu, Medya, uluslararası ilişkiler, dinler tarihi, felsefe, edebiyat ve fikir konuları üzerine okumayı ve yazmayı sürdüren gazeteci yazar Turan Kışlakçı GBf2021'de Yitik Miras oturumumuzda "İslam Şehirlerinin Mirası" konusuyla bizlerle.

13:00-14:00

Yitik Miras Oturumu

Yitik Miras Oturumu

Geçmişin Mirası ile Geleceğin İhyası mümkün müdür? 

 

Bir kuş misali yollar, şehirler aştık. İstanbul’u Konya’yı, sonra Bağdat’ı, Fustat'ı, Kurtuba’yı, Buhara’yı dolaştık. Hepsi de kulağımıza hep aynı lisanı fısıldadı. Kadim medeniyetlerin irfan hikayelerini anlattı. Geleceğin Bilim dilini kurmak için bilme, bulma ve olma yolunda iz sürdük. Çünkü geçmişin mirası geleceğin ihyasıydı. 

 

11-12 Aralıkta düzenlenecek olan GBf2021 Yitik Miras Oturumumuzda insanlığın ortak mirası olan 'Bilim'in, ortaya çıkış hikayesini sizlerle paylaşıp, 'Geleceğin Bilimi'ni üretebilmek için bize düşen vazifeler nelerdir bunları konuşacağız.