Büşra Nur Bardakçı

Şehir Kültürü Oturumu

Konya Selçuk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Halen Konya Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimi devam etmekte olup; Sosyal Mahalle kurgusunu ele aldığı tezini yazmaktadır. Aynı zamanda Konya Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında ‘Mahalle-M’ projesini yürütmektedir. İlk Profesyonel Mahalle Yönetişim ürünü olan 'Mahalle-M' Mobil Uygulamasının tasarımcısı ve yöneticisi olan Büşra Nur Bardakçı Hocamız akıllı mahalle ve mobil uygulama konularındaki birikim ve deneyimleri ile GBf2021 de Şehir Kültürü Oturumuzda bizlerle...

14:30-15:30

12 Aralık Şehir Kültürü Oturumu

Şehir Kültürü Oturumu

Bu Şehrin Aklı Nerede? 

 

Cümleler hep ‘bizim zamanımızda’ diye başlardı. ‘Şuralardan at arabası tıkır tıkır gider, buralardan sular şırıl şırıl akar, şu dallarda kuşlar cıvıl cıvıl öter, ıhlamurlar ve güller baharda mis gibi kokardı’… Şehrin aklı mı daha üstündür yoksa insan aklı mı? İnsanoğlu altmış yıllık ömrüne beş duyusundan daha fazla his sığdırır aslında. Öyle ki; bakar ve görür, duyar ve hisseder, dokunur ve rayihasını alır. Şehir yaşamına şahitlik eden her mekan sokaklarıyla, çarşısıyla ve mimarisiyle insanoğlunun tüm duyularını eş zamanlı olarak harekete geçirir ve en nihayetinde insanoğlunun altmış yıllık ölümlü aklı kuş misali bu dünyadan göçüp gittiğinde şehrin aklı miras kalır şehrin hafızasına. 

 

11-12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021 Şehir Kültürü Oturumumuzda bize ait şehir medeniyetimizin değerlerinden ve şehirlerin geçmiş hafızalarından ilham alacağız ve yeni şehirler için yeni bir dil olan dijitalliği konuşacağız.