Murat Acar

Şehir Kültürü Oturumu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünde lisans, Sakarya Üniversitesi Mahalli İdareler ve Şehircilik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Erasmus Öğrenci Değişimi Programı kapsamında Almanya’nın Leibniz Hannover Üniversitesi’nde bir yıl Kentsel Tasarım bölümünde öğrenim gördü. Halen Marmara Üniversitesi Yerel Yönetimler ve Kent Politikaları doktora programına devam etmekte olup; kamusal mekan oluşturma pratiği olarak İstanbul Külliyelerini ele aldığı tezini yazmaktadır. Aynı zamanda Fatih Belediyesi Afet Yönetimi Sorumlusudur. 2017 yılından bugüne Şehirli Derneği’nin başkanlığını yürütmekte olan Murat Acar Hocamız şehircilik, katılım, sivil toplum konularındaki birikimi ile GBf2021 de Şehir Kültürü Oturumuzda bizlerle...

14:30-15:30

12 Aralık Şehir Kültürü Oturumu

Şehir Kültürü Oturumu

Bu Şehrin Aklı Nerede? 

 

Cümleler hep ‘bizim zamanımızda’ diye başlardı. ‘Şuralardan at arabası tıkır tıkır gider, buralardan sular şırıl şırıl akar, şu dallarda kuşlar cıvıl cıvıl öter, ıhlamurlar ve güller baharda mis gibi kokardı’… Şehrin aklı mı daha üstündür yoksa insan aklı mı? İnsanoğlu altmış yıllık ömrüne beş duyusundan daha fazla his sığdırır aslında. Öyle ki; bakar ve görür, duyar ve hisseder, dokunur ve rayihasını alır. Şehir yaşamına şahitlik eden her mekan sokaklarıyla, çarşısıyla ve mimarisiyle insanoğlunun tüm duyularını eş zamanlı olarak harekete geçirir ve en nihayetinde insanoğlunun altmış yıllık ölümlü aklı kuş misali bu dünyadan göçüp gittiğinde şehrin aklı miras kalır şehrin hafızasına. 

 

11-12 Aralık’ta düzenlenecek olan GBf2021 Şehir Kültürü Oturumumuzda bize ait şehir medeniyetimizin değerlerinden ve şehirlerin geçmiş hafızalarından ilham alacağız ve yeni şehirler için yeni bir dil olan dijitalliği konuşacağız.